• CHARAKTERISTIKA ŠKOLY

Je štátnou materskou školou a zriaďovateľom  školy  je obec Nemešany.

Jednotriedna materská škola poskytuje celodennú starostlivosť pre deti od 3 do 6 rokov v čase od 6,30 hod. do 16,00 hod.

Našim cieľom je realizovať aktivity a organizovať činnosti v prospech rozvoja detí. Zároveň však ponechávame deťom ich túžbu snívať, rozvíjať samostatnosť a individualitu, poznávať a tvoriť.  Rozvoj detí sa snažíme podporiť vhodným výberom aktivít a dostatkom pohybu v budove školy i mimo nej. Naše deti si osvojujú  základy pohybových a športových aktivít a  ich pravidiel v zmysle fair play. Vedieme ich k tolerancii a  vzájomnej úcte.

Podmienky a prostredie na výchovu a vzdelávanie  sú vytvárané tak, aby podporovali rozvojový potenciál každého dieťaťa. Učiteľky školy podporujú proces zapojenia všetkých detí bez rozdielu do školských i mimoškolských aktivít.

ORGANIZÁCIA VZDELÁVANIA

Snažíme sa vytvárať priateľskú, rodinnú atmosféru, v ktorej sa dieťa cíti bezpečne a kam sa teší. Kladieme dôraz na dostatočné množstvo príležitostí k pohybu a hre detí, dbáme na pokojné a prirodzené prechody medzi činnosťami. Nenútenou formou striedame rôzne spontánne aj riadené činnosti a odpočinok. Rozvíjame sebadôveru a samostatnosť detí. Učíme ich formulovať svoje myšlienky i načúvať druhým - všetci sme si rovní a sme kamaráti, žijeme v jednej dedine, spolupracujeme  a vyjadrujeme svoje pocity. Denný režim v našej MŠ rešpektuje individualitu dieťaťa a zdravú životosprávu. V celodennom programe je zabezpečená  vyváženosť všetkých druhov činností - pohybovej aktivity, rozumovej, tvorivej činnosti a samostatnej iniciatívy detí, sebareflexie a hodnotenia detí tak, aby bol zabezpečený ich  harmonický rozvoj. Ponúkame širokú škálu aktivít, ktoré sú zamerané na zdravý pohyb, rozvoj hrubej i jemnej motoriky, hudby, estetického vnímania, kreativity, nadania, sebarealizácie, sociálnych vzťahov, pamäte, relaxácie a porozumenia.

TRIEDA:

V súčasnej dobe u nás  nájdete  jednu priestrannú, slnečnú triedu. Triedu máme pomenovanú podľa   Školského vzdelávacieho programu, ktorý  má názov : ,,Včielka spoznáva svet“.  „Výchovno - vzdelávacia práca sa  v  triede pochopiteľne líši vzhľadom na vek, schopnosti a potreby detí. U najmenších detí sa najviac zameriavame na postupnú adaptáciu v novom prostredí, rozvoj sociálnych zručností a komunikácie. Pani učiteľky v triede kladú dôraz na rozvoj samostatnosti, učia deti vzájomnej komunikácii a ohľaduplnosti.  S deťmi, ktorí si plnia povinné predprimárne vzdelávanie je práca zameraná na rozvoj školskej zrelosti a  maximálnu pozornosť venujeme  príprave na úspešný vstup detí do základnej školy. Našou snahou je doviesť dieťa na konci predškolského obdobia k tomu, aby v rozsahu svojich osobných predpokladov získalo primeranú fyzickú, psychickú a sociálnu samostatnosť a základy pre ďalší rozvoj  učenia a vzdelávania.

V triede je  dostatok hračiek, didaktického a výtvarného materiálu pre hry a činnosti detí, ale aj priestor a podmienky na všetky druhy detských hier. Nábytok v triede, vybavenie a hygienické zariadenia sú prispôsobené potrebám a počtu detí. Na výzdobe interiéru tried, šatní a chodieb sa podieľajú deti svojimi  prácami, ktoré sú prístupné rodičom aj verejnosti.

ŠKOLSKÝ DVOR :

Škola je  obklopená   školským dvorom  a  hernými prvkami, ktoré sú využívané pri pobyte detí vonku v každom  ročnom období. Na školských dvoroch sú pieskoviská, záhradné náradie, preliezačky a hojdačky. Deti majú k dispozícii aj multifunkčné ihrisko s umelou  trávou neďaleko školského dvora. Stromy a kríky nielen dotvárajú ráz školských dvorov, ale v letných mesiacoch sa využívajú ich tienisté zákutia ako úkryt pred horúcimi slnečnými lúčmi pri pobyte vonku.  Priestory  dvora  a ich  zariadenia umožňujú  realizovať s deťmi rozmanité pohybové a športové aktivity.

BEZPEČNOSŤ A HYGIENA

Zaistenie bezpečnosti detí v našej MŠ patrí medzi naše základné priority. Priestory spĺňajú všetky normy pre prevádzku predškolského zariadenia. Vedieme deti k zdravému životnému štýlu, k zdravej výžive a vštepujeme im základné hygienické návyky.

STRAVOVANIE, PITNÝ REŽIM

Systém stravovania v našej MŠ je zabezpečovaný školskou kuchyňou pri ZŠ s MŠ v Klčove, ktorá garantuje vyváženú a kvalitnú stravu po celý deň. Potraviny sú vždy čerstvé, strava je pripravovaná pre deti predškolského veku a zodpovedá náročným  hygienickým požiadavkám  na  stravovanie detí. Ponúkame deťom  pestrú, vyváženú a plnohodnotnú stravu. Deti do jedla nenútime, snažíme sa však, aby  ho aspoň ochutnali a  naučili sa  konzumovať zdravé a zdraviu prospešné jedlá. Pitný režim, ovocie a zeleninu majú deti k dispozícii  každý deň.

VYBAVENIE ŠKOLY

Budova školy  je vhodne  prispôsobená na prevádzku  materskej školy. Priestory sú veľké, svetlé a spĺňajú všetky hygienické i bezpečnostné nároky. Herňa, spálňa  a spoločné priestory sú prispôsobené vzdelávacím  aktivitám a činnostiam, ktoré počas dňa deti vykonávajú.

Dieťa má právo byť spoločensky akceptované       Dieťa má právo na sebarealizáciu.

Dieťa má právo byť samo sebou                           Pre dieťa je dôležitý pocit dôvery a istoty.

Spolupráca a spoluúčasť Vás, rodičov, je pre nás nevyhnutná!